Instagram Shadow Ban Nedir? Nasıl Kurtulursunuz?

Dijital medya üzerinden şirket ya da bireysel olarak yönetilen hesaplar, birçok farklı çalışmayla ön plana çıkarılmaya çalışılmaktadırr. Hesaplarda yapılan bu çalışmalar bazı durumlarda fazla yapay yöntemler içerdiği için Instagram tarafından kötü bildirimler yapılmasına neden olabilmektedir. Instagram hesaplarının yönetiminde dikkat edilmesi gereken Instagram kullanım koşullarına uyulmadığı takdirde, Shadow Ban (gölge banı) ortaya çıkar. Bu yazımızda “Instagram Shadow Ban nedir? Nasıl kurtulursunuz?” gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

 

Sosyal medya mecralarında kullanıcılar, kendi sayfalarını oluşturarak reklam payından gelir elde etmek için çok sayıda takipçi kazanmaya çalışır. E-Ticaret faaliyetlerinden freelance çalışmalara kadar farklı alanlarda üretim yapan kullanıcılar çoğunlukla takipçi sayılarını arttırmak için bot hesaplar ve viral paylaşımlar yapmaya çalışır. Bu gibi durumlar, bazen sisteme abartılı bir şekilde yansır. Ek olarak viral paylaşımlar spamlanarak sakıncalı durumlara sebep olur. Dolayısıyla bu gibi hızlı takipçi kazanma yöntemleri, sayfalar açısından kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu kötü sonuçları yok etmek için ise Insta Takipci gibi hizmet sağlayıcıları organik çalışmalar sunmaktadır. Dilerseniz, ilk önce Shadow Ban sorununun nasıl ortaya çıktığını ele alalım.

Shadow Ban Nasıl Ortaya Çıkar? Shadow Ban sorunu farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Ancak özellikle temel bazı durumlardan kaynaklandığını söylemek mümkün. Shadow Ban, Instagram botlarının, kullanıcıların çok sayıda takipçi kazanması için kullandıkları yöntemlere dikkatini çekmesi ile ortaya çıkar. Bazı bildirimler sonucu bunlar kullanıcı hesaplarına yansır ve devamında sayfaya bazı yaptırımlar uygulanır. Uygulanan bu yaptırımlara Shadow Ban Cezası denir. Shadow Ban Cezası, bazı durumlarda hesabın belirli bir süre boyunca belli başlı işlemleri yapmasını engellemek şeklinde uygulanırken, bazı durumlarda bu yaptırım hesabın kapatılmasına kadar gidebilmektedir. Bu cezaların boyutu ise Shadow Ban sorununu ortaya çıkaran sebeplerin ne olduğuyla ilgilidir. Instagram güvenlik protokolleri ve temel topluluk kurallarına uyumsuz hareketler, çoğunlukla bu şekilde cezalandırılmaktadır. Bu da genel anlamda hesabın kısıtlanması ya da kapatılması şeklinde ortaya çıkar.

 

Shadow Ban Cezası Alan Profiller Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşır? Shadow Ban cezası almak, Instagram hesabınızı büyük oranda kötü yönlü olarak etkilemektedir. Bu yaptırıma uğrayan profillerin cezasının boyutu, kullanıcı sayılarına ve sayfanın kazançlarına da büyük ölçüde etki etmektedir. Örneğin; Instagram üzerindeki görünürlülük büyük ölçüde azalır ve sayfanın çalışmaları sekteye uğrayabilir. Shadow Ban Cezası alan profiller aşağıdaki sonuçlarla karşılaşabilirler: Instagram hesabı Shadow Ban nedeniyle kısıtlanacağı için hesap sadece takipçiler tarafından görülebilecek ve hesabın takipçilerin çevresi tarafından görülmesi sınırlı hale gelecektir. Bu yaptırıma uğrayan hesaplar, Keşfet üzerinden görüntülenemeyeceğinden yeni hedef kitlelere ulaşamayacaktır. Sayfanın hiçbir paylaşımı görülmeyeceği gibi etiket bölümünde de listelenmeyecektir. Örneğin; #takipbegeni şeklinde bir etiket yapıldığında bu etiketin ana sayfasında cezalı olan sayfalar görünmez. Hesabın üzerinden eklenen lokasyon bölümünde görünmek olanaksız olur.

 

Shadow Ban Neden Olur? Shadow Ban, özellikle sosyal medya üzerinden hesabını büyütmeye çalışırken hatalı işlemler yapan profiller üzerinden ortaya çıkmaktadır. Abartılı şekilde çok sayıda bot sistemiyle takipçi sayısını arttırmaya çalışmaktan hesapta yasaklı olan paylaşımlar yapmaya kadar birçok farklı sebep Shadow Ban Cezasına neden olabilmektedir. Instagram hesabında Shadow Ban sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: İlk olarak, bu soruna neden olan en önemli etkenlerden biri doğal görünmeyen takipçi artışıdır. Dolayısıyla bot kullanmak önemli bir Shadow Ban sebebidir. Takipçi sayısını doğal olmayan yollardan arttırmaya çalışırken alınan beğeni ve bot takipçiler bu cezaya sebep olur. Devamlı olarak içeriklerin aynı şekilde birbirini tekrar etmesi de hesabın kısıtlanması ya da kapanmasıyla sonuçlanır. Yasak olan görüntülerin kullanımı ya da müstehcen olarak nitelendirilen paylaşımlar spam ve dolayısıyla Shadow Ban ile sonuçlanır.

 

Shadow Ban’dan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Instagram Shadow Ban Cezası aldıktan sonra sayfaları toparlanması için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Söz konusu sayfanın takipçi sayısı yeterince artış göstermemiş olabilir. Bu nedenle sayfalar üzerinde sürekli olarak yeni kullanıcı kazanma hedefiyle yapay yollara başvurulursa alınan ban cezası devamında kapanmaya kadar gidebilmektedir. Bu nedenle sorunun giderilmesi için doğal yöntemlere başvurmak en önemli çözüm yollarından biridir.